Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 132 811 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

LOJALNOŚĆ

czwartek, 14 kwietnia 2011 9:58
Skocz do komentarzy

 

Jest to nie często spotykana współcześnie w Polsce postawa uczciwości wobec drugiego człowieka. Wyraził ją syntetycznie Kant nakazując, by traktować drugiego człowieka jako cel sam w sobie a nigdy tylko jako środek do celu, nawet najbardziej wzniosłego.

 

Lojalność wiąże się z uważnym traktowaniem drugiego człowieka, wrażliwością prowadzącą do korekty naszej egoistycznej natury. Być lojalnym, to nie zdradzać, zwłaszcza dla korzyści. Lojalność wymaga dotrzymywania obietnic, zachowania w tajemnicy powierzonych sekretów oraz jednoznacznej postawy w której nie ma miejsca na „obgadywanie poza plecami”.

 

Z lojalności płynie także obowiązek obrony danego człowieka przed negatywnymi osądami oraz poczynaniami innych ludzi. A więc lojalność to coś więcej niż bierna postawa nie krzywdzenia.

 

Stanem doskonałym byłby powszechny, wzajemny stan lojalności. Do tego warto dążyć. A na razie niekwestionowanym obowiązkiem każdego z nas jest lojalność ograniczona przynajmniej do grupy osób zaprzyjaźnionych. W tym zawiera się także zarazem lojalność wobec samego siebie. Najkrócej określiłabym lojalność jako jedną z właściwości charakteru człowieka przyzwoitego.

oceń
24
2


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 04 grudnia 2014 8:32

  Setting up your own business is not that difficult and it is really not necessary to pay someone to do it for you if you are relatively computer literate and savvy.

  autor ivbusiness.net

  blog: http://www.ivbusiness.net/

 • dodano: 22 października 2014 14:02

  Atrakcyjny blog!

  autor Danka

  blog: http://tinyurl.com/n3wl5sa

 • dodano: 20 kwietnia 2013 23:44

  Lojalność - jak to trudno powiedzieć a zarazem to jest też SZACUNEK dla poglądów tej drugiej osoby - moje zdanie ,, moi wrogowie nie są Twoimi NAWET KOLEGAMI" sorry ale wtedy zaufanie jest w głębokiej d...
  Łatwiej być Kochankiem - Kochanką niż LOJALNYM CZŁOWIEKIEM

  autor bez niku

 • dodano: 24 marca 2013 11:41

  autor psy2psy

 • dodano: 11 marca 2013 10:55

  wielkie słowo bardzo nadużywane?

  Co jeśli ktoś oczekuje ode mnie lojalności, bo z relacji tak wynika.. jednak ten ktoś obciąża mnie wyznaniami o których ja nie chcę wiedzieć, co wielokrotnie podkreślałem. Wyznania te bowiem są sprzeczne z prawem i są krzywdą dla ludzi mi nieznanych?

  autor mac

 • dodano: 27 listopada 2011 14:57

  i ważne ze nijak się to ma do tzw klakierstwa...

  autor hal

 • dodano: 28 kwietnia 2011 10:15

  Ad prof.:
  Zgadza się. Profesor filozofii nie powinien popełniać takich błędów językowych.

  autor Polonista

 • dodano: 17 kwietnia 2011 18:03

  "Nie" z rzeczownikami co do zasady piszemy łącznie, a więc zamiast "nie krzywdzenia" powinno być "niekrzywdzenia".

  autor prof.

 • dodano: 17 kwietnia 2011 14:41

  W tym kraju,gdzie lojalnością wyciera się buty,by piękniej błyszczały , to trudne.Pewnie jakieś minimum istnieje.I jeśli to Pana satysfakcjonuje,Panie Janie Stępniu,to powód do uśmiechu.Do pełnej formy śmiechu jeszcze bardzo daleko.
  Jakoś tak się stało,że wszystkie te wartości,włącznie z honorem,poszły w las.
  Pozdrawiam ze smutkiem.Jakub

  autor kub63

  blog: kub63.bloog.pl

 • dodano: 17 kwietnia 2011 5:43

  Tak Pani Profesor przyzwoitość jest podstawą lojalności. Lojalność jest uczuciem bo gdy jej nie ma to boli a gdy jest to cieszy. Najpierw jako ludzie powinniśmy nauczyć się "lubienia" siebie nawzajem a wtedy lojalność byłaby naturalna jak oddychanie. Jak zaczynamy myśleć o oddychaniu to zaczynamy się wtedy dusić.

  autor Ewa Smorawinska

 • dodano: 16 kwietnia 2011 6:51

  My nie chcemy maksimum lojalności. My chcemy minimum lojalności.
  Pozdrawiam
  jan stępień

  autor jan

 • dodano: 15 kwietnia 2011 19:20

  Gdyby wszyscy ludzie, pani Mario byli wobec siebie lojalni, to powstałby jeden kontynent i nazywałby się Utopia. :)

  autor Witek

  blog: ni majet

 • dodano: 14 kwietnia 2011 18:34

  Dziękuję serdecznie za ten wpis. Szczególnie ważne dla mnie było stwierdzenie, że z lojalnością wiąże się także odwaga do sprzeciwu wobec niesprawiedliwości i destrukcyjnych poczynań osób, z którymi kontakt mają nasi bliscy. Bierność wywołuje oprócz szoku, poczucie smutku, pustki i wyobcowania. Przecież jesteśmy odpowiedzialni za tych, których oswoiliśmy!

  Dotrzymywanie słowa jest dla mnie fundamentem przyjaźni.

  autor Magdalenka

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Licznik odwiedzin:  420 431  

ZAPROSZENIE

W piątek, 24 maja 2013 roku o godz. 17.00 w kieleckim antykwariacie przy ul. Sienkiewicza 16 odbędzie się spotkanie z prof. Marią Szyszkowską.

Maria Szyszkowska

prof. dr hab. Maria Szyszkowska - senator RP V kadencji. Ukończyła studia na Wydziale Prawa UW i Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK. Habilitowała się na Wydziale Filozoficznym KUL.

Swą bezkompromisową postawą oraz wiernością wobec dokonanych wyborów filozoficznych naraża się od lat na nieustanne ataki i szykany.

Głosi poglądy antyklerykalne. Opowiada się za pacyfizmem, a także przeciwko temu, co uznaje za formy zniewolenia i dyskryminacji. Jest orędowniczką państwa neutralnego światopoglądowo. Domaga się wolności światopoglądowej i tolerancji oraz szacunku dla każdego człowieka. Jest kantystką, agnostykiem, a także wegetarianką. Sformułowała własną teorię prawa naturalnego i filozofii codzienności.

W 1992 roku utworzyła Zakład Filozofii Polityki w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Wykładała filozofię na uniwersytecie w Wiedniu. W latach 1994-97 była sędzią Trybunału Stanu RP.

Za działalność publiczną 30 marca 1999 została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest wiceprzewodniczącą polskiego oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Należy m.in. do Związku Literatów Polskich, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Internationale Gesellschaft "System der Philosophie". Była przewodniczącą rady kwartalnika naukowego "Małżeństwo i Rodzina" oraz założycielką "Inicjatywy Otwarci".

Opublikowała kilkadziesiąt książek z zakresu filozofii prawa oraz polityki.

Nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

Prezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia Wolnej Myśli.

Obecnie wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i prowadzi tam seminarium doktorskie. Wykłada również w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Teorii i Filozofii Prawa.

DODAJ NA FACEBOOK